STARNUTIE POKOŽKY: KOZMETIKA EUBOS ANTI-AGE
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Starnutie pokožky a ako sa mu vyhnúť: kozmetika EUBOS ANTI-AGE

Starnutie pokožky je prirodzený biologický proces, za ktorým stoja dva odlišné a navzájom nezávislé mechanizmy. Ide o vnútorné a vonkajšie starnutie. V tomto článku si vysvetlíme, ako pokožka starne, či máme možnosť starnutie spomaliť a aká je jeho účinná prevencia. 

Vnútorné a vonkajšie starnutie pokožky

Prvým mechanizmom starnutia je prirodzené alebo vrodené starnutie. Ide o nevyhnutný proces, ktorý ovplyvňuje pokožku rovnakým spôsobom ako všetky vnútorné orgány. Náš vek jednoducho určuje štrukturálne zmeny v koži a bunkové funkcie sa spomaľujú. Vnútorné starnutie pokožky je ovplyvňované hormonálnymi zmenami, ako je napríklad znížená produkcia estrogénu a progesterónu. Nedostatok estrogénov a androgénov vedie k degradácii kolagénu, suchosti kože, strate elasticity, epidermálnej atrofii a k vzniku vrások. Miera vnútorného starnutia záleží často od genetiky, etnickej príslušnosti či miery prekrvenia pleti. 

Na druhej strane rozlišujeme vonkajšie starnutie, ktoré je výsledkom vystavenia kože vonkajším faktorom. Ide najmä o škodlivé slnečné žiarenie (takéto starnutie sa označuje ako “fotoaging”), vplyv znečistenia ovzdušia na pokožku, fajčenie či nevhodná strava. Hovoríme o starnutí spôsobenom tzv. oxidačným stresom, kedy sa do tela uvoľňujú voľné radikály, ktoré spôsobujú poškodenie bunkových štruktúr. Naše rozhodnutia v oblasti životného prostredia a životného štýlu môžu ted mať vplyv na predčasné starnutie pokožky. Vhodnými preventívnymi opatreniami môžeme spomaliť účinky tohto typu starnutia na našu pokožku.

Ako pokožka starne

Možno vás prekvapí, že už v našej dvadsiatke začínajú naše nezdravé návyky životného štýlu (znečistenie životného prostredia, neustále vystavenie UV žiareniu) narušovať štrukturálnu integritu pokožky. Naša obranyschopnosť buniek začína slabnúť a naša prirodzená schopnosť bojovať proti poškodeniu pokožky klesá. Miera obnovy a výmeny buniek sa tiež prirodzene začína spomaľovať, čím sa znižuje žiarivosť pokožky.

V tridsiatke sa obsah kolagénu (ktorý udržuje pokožku pevnú) a elastínu (ktorý udržuje pokožku pružnú) znižuje, čo vedie k viditeľným vráskam. Obnova a premena buniek naďalej klesá, čo má za následok matnejšiu pleť s nerovnomerným tónom. 

V štyridsiatke dochádza k stenčovaniu pokožky a k úbytku lipidov chrániacich prirodzenú funkciu bariéry. Dôvodom je zväčša dehydratácia. Mladistvá pokožka si zachováva učité napnutie (tzv. turgor), pružnosť a poddajnosť, okrem iného práve vďaka vysokému obsahu vody. V závislosti od hormonálnej aktivity sa môže na pokožke objaviť neobvyklá aktivita, od nerovnomerného odtieňa pleti až po akné dospelých. Môžu sa objaviť aj výraznejšie príznaky starnutia pokožky, ako sú tmavé škvrny a výrazná matnosť.

V päťdesiatke sa naša bariérová lipidová vrstva kože ďalej stenčuje, čo vedie k menej účinnému uchovávaniu vlhkosti v pokožke a k väčšiemu potenciálu citlivosti a dehydratácie. Chronický stres a zápal vo vnútri aj zvonku tela oneskoruje zotavenie pokožky – vedie k trvalým stopám a dlhším časom hojenia. Pokožka už môže mať výrazné vrásky, jemné linky a zaznamenať aj zmenu farby.

Ako sa vyhnúť predčasnému starnutiu pokožky

1. Chráňte sa pred škodlivým slnečným žiarením. Slnko hrá hlavnú úlohu pri predčasnom starnutí našej pokožky – až 80 percent starnutia pokožky je spôsobené slnkom. 

Z hľadiska biologickej účinnosti má najväčší význam UV zložka slnečného žiarenia, ktorá sa delí na UVA a UVB žiarenie: UVA žiarenie preniká do hlbších vrstiev kože, kým UVB žiarenie zasahuje povrchové vrstvy. Treba sa chrániť pred UVA aj UVB žiarením. Aj keď je UVA žiarenie menej intenzívne ako UVB žiarenie, je oveľa bežnejšie a vyskytuje sa relatívne konštantne počas celého dňa v priebehu celého roka. Môže prenikať aj cez oblaky a sklo, preto je dôležité používať slnečnú ochranu každý deň, a tak predchádzať dlhodobému poškodeniu pleti.

Preto bez ohľadu na to, či trávite deň na pláži alebo len sedíte doma, ochrana pred slnkom je nevyhnutná v každom ročnom období. Zaveďte si do svojej rutiny širokospektrálny krém na opaľovanie 365 dní v roku. Opaľovací krém nanášajte každý deň na celú pokožku, ktorá nie je zakrytá odevom. Pre účinnejšiu ochranu hľadajte oblečenie s označením ultrafialového ochranného faktora (UPF).

2. Ak fajčíte, skúste s tým prestať. Fajčenie výrazne urýchľuje, ako rýchlo pokožka starne. Spôsobuje vrásky a matnú, bledú pleť.

3. Vyhýbajte sa opakujúcim sa výrazom tváre. Pri rovnakom výraze tváre zapájate stále tie isté svaly. Ak ich opakovane sťahujete mnoho rokov, vznikajú v daných miestach trvalé vrásky. 

4. Upravte stravu. Stravujte sa zdravo a vyvážene. Zistenia z viacerých štúdií naznačujú, že konzumácia veľkého množstva čerstvého ovocia a zeleniny môže pomôcť zabrániť poškodeniu buniek, ktoré vedie k predčasnému starnutiu pokožky. Zistenia z výskumných štúdií tiež naznačujú, že strava obsahujúca veľa cukru alebo iných rafinovaných sacharidov môže urýchliť starnutie.

5. Pite menej alkoholu. Alkohol odvodňuje pokožku a časom ju poškodzuje. 

6. Cvičte viackrát do týždňa. Zistenia z niekoľkých štúdií naznačujú, že cvičenie zlepšuje cirkuláciu a posilňuje imunitný systém. To následne pleti dodáva mladistvejší vzhľad.

7. Dôkladne a šetrne čistite pokožku. Nesprávne čistenie pokožky môže spôsobiť jej podráždenie. To urýchľuje jej starnutie. Šetrné umývanie pomáha odstraňovať znečistenie, make-up a ďalšie látky bez toho, aby dráždilo vašu pokožku. Umývajte si tvár dvakrát denne s použitím vhodného čistiaceho prostriedku

8. Chráňte pokožku pred znečistením z ovzdušia. Epidemiologické štúdie ukazujú, že znečistenie spôsobené dopravou priamo súvisí s prejavmi starnutia. Znečistenie ovzdušia je pre pokožku neustálym zdrojom stresu. Správne zvolená kozmetika s účinnými látkami proti znečisťovaniu pôsobí proti starnutiu pokožky vyvolanej jemným prachom. 

9. Zabezpečte pokožke dostatočnú hydratáciu. Aplikujte hydratačný krém na tvár každý deň. Hydratačný krém zachytáva vodu v našej pokožke a dodáva jej mladistvý vzhľad.

10. Vyberte si kvalitnú kozmetiku. Ak vás vaša kozmetika páli a irituje, nesedí vám. Zvoľte si takú, po ktorej budete mať príjemný pocit a uvidíte pozitívne výsledky. Každodenná správna rutina vám prinesie najlepšiu verziu vašej pleti. Ak potrebujete pomôcť s jej zostavením, inšpirujte sa naším návodom starostlivosti o pleť ráno a večer.

EUBOS ANTI-AGE na potlačenie vrások s obsahom kyseliny hyalurónovej

Produkty nemeckej značky EUBOS sa vyvíjajú vvlaboratóriách pomocou najnovších technologických prostriedkov. Za značkou stojí takmer 90 rokov výskumu. Na vývoji jej produktov pracujú vedci v spolupráci s dermatológmi. Preto sú produkty vysoko účinné a bezpečné pri starostlivosti o pokožku.

Kozmetika EUBOS ANTI-AGE proti starnutiu poskytuje špeciálnu lekársku starostlivosť prostredníctvom telu vlastnej substancie – hyalurónu, ktorý vypĺňa vrásky zvnútra. Jej ostatné aktívne zložky chránia pokožku pred predčasným starnutím. Pri pravidelnom používaní sa hĺbka a množstvo vrások preukázateľne zredukujú. Pokožka vyzerá hladšia a pevnejšia – akoby bola vyplnená. 

Rada EUBOS ANTI-AGE ponúka tiež produkty proti znečisteniu ovzdušia, ktoré chránia pleť pred predčasným starnutím vyvolaným jemným prachom.  

-19%
Zavrieť

Sérum EUBOS HYALURON HIGH INTENSE SERUM

20,40
-3%
Zavrieť

Čistiaca emulzia EUBOS MULTI ACTIVE MOUSSE

12,00