SUCHÁ VERZUS DEHYDROVANÁ PLEŤ: AKO ICH ODLÍŠIŤ
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Suchá verzus dehydrovaná pleť: ako ich odlíšiť a prečo je to vôbec dôležité?

Aj keď sa môže zdať, že ide o rovnaký pojem, vedeli ste, že suchá a dehydrovaná pleť sú dve rozdielne veci? Alebo že každá z nich potrebuje odlišný prístup k starostlivosti o ne? Poďme sa na to bližšie pozrieť.

Dehydrovaná pokožka

Dehydrovaná pokožka je stav, ktorý nastáva pri nedostatku vody v pokožke. To sa môže stať každému, bez ohľadu na typ pleti. Ľudia s mastnou alebo zmiešanou pleťou môžu stále trpieť dehydratáciou. Dehydrovaná pokožka zvyčajne vyzerá matne a môže vykazovať predčasné príznaky starnutia, ako sú napríklad povrchové vrásky a strata pružnosti.

Pri dehydrovanej pokožke si môžete všimnúť:

 • tmavšie kruhy pod očami alebo unavený vzhľad očí
 • pnutie
 • matnosť pokožky
 • citlivosť
 • jemné linky a vrásky

Dobrým testom na odhalenie dehydrovanej pokožky je uštipnúť sa do líca. Ak sa pokožka zvráskaví pri jemnom tlaku a trvá jej, kým sa vráti do pôvodného stavu, zúfalo túži po vode a je dehydrovaná. 

Na vznik dehydrovaného stavu pokožky má vplyv viacero faktorov:

 • Slnečné žiarenie – UVA lúče sú hlavným faktorom ovplyvňujúcim našu pokožku, ktoré urýchľujú starnutie, dehydratujú ju ju a zvyšujú množstvo voľných radikálov v bunkách, ktoré pokožku poškodzujú. 
 • Tvrdá voda a umývanie sa horúcou vodou 
 • Klimatizácia a kúrenie
 • Nesprávna kozmetika – dôležité je vhodné hydratačné telové mlieko, ako aj hydratačný krém na tvár. 
 • Starnutie – proces starnutia spôsobuje, že naše telá sú dehydrovanejšie, vrátane pokožky. 

Suchá pokožka

Na druhej strane, suchá pokožka je jedným z typov pleti, ako je napríklad aj mastná alebo zmiešaná pokožka. Ide o pleť, ktorej chýbajú oleje a lipidy, a kvôli tomu má šupinatejší a suchší vzhľad.

Suchú pokožku spoznáte podľa nasledovných charakteristických znakov:

 • drsný vzhľad
 • biele šupinky
 • začervenanie alebo podráždenie
 • zvýšený výskyt psoriázy, ekzémov alebo dermatitíd

Suchú a dehydrovanú pokožku vieme teda rozlíšiť jednoducho. Suchá pokožka má nedostatok lipidov. Pri dehydrovanej pokožke ide o nedostatok vody vo vrchnej vrstve pokožky. 

Dehydrovaná pokožka a suchá pokožka si vyžadujú odlišné ošetrenie

Ak chcete, aby vaša pokožka vyzerala čo najlepšie, mali by ste ju zároveň hydratovať aj hydratáciu v pokožke udržať.

Pri dehydrovanej pokožke, odporúčame do rutiny pridať sérum. Naneste ho ešte pred hydratačným krémom. Odporúčame séra s kyselinou hyalurónovou, ktorá je telu vlastnou látkou, čo znamená, že naša pokožka prirodzene produkuje kyselinu hyalurónovú. Jej doplnenie do starostlivosti o pleť je kľúčové pre riešenie dehydratácie. Tiež môžete použiť hutnejší hydratačný krém na noc, ktorý pleť nielen hydratuje, ale následne v nej aj vlhkosť uzamkne. Cez deň odporúčame aplikovať krém na opaľovanie, aby ste sa vyhli priamym UVA lúčom, ktoré majú vplyv na dehydratáciu. Interná hydratácia je taktiež veľmi dôležitá, a preto pite dostatočné množstvo vody. Zvážte aspoň 8 pohárov vody denne. 

Pri suchej pokožke je nevyhnutná rovnováha medzi prirodzeným hydratačným faktorom kože (Natural Moisturizing Factor, NMF) a lipidmi, ktoré ju chránia pred dehydratáciou. Ak dôjde k narušeniu tejto rovnováhy, pokožka vlhkosť stráca a vysušuje sa. Najmä u suchej atopickej pokožky často dochádza k značnému nedostatku dôležitého hydratačného faktora – urey. Pri suchej pleti odporúčame uprednostniť kozmetiku, ktorá je zameraná na starostlivosť o suchú, napätú a zhrubnutú pokožku. Jej produkty pokožku dokážu hydratovať, ukľudňujú a znižujú pocit napätia. Veľmi vhodná je napríklad kozmetika, ktorá obsahuje ureu -účinný humektant, ktorý na seba viaže vodu a zadržiava ju v pokožke a ktorej obsah je pri suchom type pokožky nižší. 

Pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad účinných zložiek, ktoré sú vhodné pre spomínané dva stavy pokožky. 

Vypredané
Zavrieť
Viac info
Náhľad
-10%
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 %
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 % balenie
Zavrieť

Krém na tvár EUBOS UREA 5 %

12,53