STAROSTLIVOSŤ O CITLIVÚ POKOŽKU: 5 TIPOV AKO NA ŇU
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Starostlivosť o citlivú pokožku

starostlivost-o-citlivu-pokozku

Problém s citlivou pokožkou trápi stále viac ľudí. Jej typickými prejavmi sú podráždenie, svrbenie, začervenanie či olupovanie. Keď k vám vaša pokožka vysiela signál, že niečo nie je v poriadku, je najlepšie začať hľadať dôvod, ktorý tieto príznaky spôsobuje. V takom prípade bežná starostlivosť o pleť prestáva stačiť. Pleť je namáhaná a kozmetika, ktorá nie je špecificky zameraná na citlivú pleť, jej nedokáže pomôcť. Dokonca môže negatívne narušiť jej ochrannú vrstvu. V tomto článku zistíte, ako vyzerá ideálna starostlivosť o citlivú pleť a ako predísť problémom s ňou spojeným.

Ako vzniká citlivá pokožka?

Zdravá pleť spĺňa dve dôležité funkcie – chráni pred vonkajšími vplyvmi a zároveň reguluje hladinu hydratácie. Tieto funkcie zabezpečujú procesy prebiehajúce v rohovej vrstve kože, ktorá sa skladá z kožných buniek a lipidov. Pre zjednodušenie si predstavte pokožku ako stenu. Kožné bunky sú jej tehly a lipidy fungujú ako malta medzi bunkami – tehlami. Účinnosť lipidov je však závislá od činnosti kožných enzýmov, ktorá je u citlivej pleti často nedostatočná. Výsledkom je akoby deravá stena, ktorú murári pri stavaní odflákli – bariérová funkcia kože je narušená, čo vedie k nadmernej transepidermálnej strate vody a umožňuje prenikanie dráždivých látok.

Príznaky citlivej pokožky sa môžu podobať príznakom pri kožných ochoreniach, najmä príznakom spojeným s nedostatkom hydratácie.

podrazdena-citliva-pokozka

Prečo je moja pokožka citlivá?

Vonkajšie vplyvy okolitého prostredia ako napríklad znečistenie a vplyv endogénnych faktorov ako výživa vedú k väčšej citlivosti pokožky u mnohých ľudí. Príčinami citlivej pleti môžu byť aj hormonálne zmeny počas dospievania, menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy, či stresové vypätie.

Tak, ako ste vy jedinečnou osobou, aj vaša pokožka je unikátna. V prípade reaktívnej hypersenzitívnej pokožky sa môže stať, že jej nejaký kozmetický výrobok nesadne. Pri jeho používaní môžete mať problém s iritáciou – podráždením, keď produkt naruší kožnú bariéru. Vtedy pleť páli, je červená a všetko jej vadí. Iným prípadom je alergická reakcia na produkt, ktorá je vyvolaná našim imunitným systémom. Telo pri prvom kontakte s alergénom začína tvoriť protilátky a pri ďalšom použití rovno prechádza do útoku voči nemu, čo sa prejaví reakciou – svrbením, vyrážkou či opuchom. Najvýraznejšia je zvyčajne na tvári a v okolí očí. Zaujímavé je, že prejavy alergie sa môžu objaviť aj tam, kde ste produkt neaplikovali – napríklad na viečka. Ďalšou reakciou je možný vedľajší účinok produktu. Najznámejším jeho prejavom je olupovanie a mierne začervenanie kože.

Iným prejavom citlivej pokožky je jej dehydrovaný stav, ku ktorému dochádza z dôvodu poklesu hydratačných kanálikov. Takáto porucha opäť vedie k citlivosti pokožky na dráždivé látky.

Starnúca pleť má tiež väčšie sklony k citlivosti, pretože znížená syntéza lipidov má za následok narušenie bariérovej funkcie.

Ako vyzerá ideálna starostlivosť o citlivú pokožku

Ak ste si pri tomto čítaní pomyselne zaškrtli všetky body a mávate podobné problémy, dajte si pozor pri výbere kozmetiky. Nie všetko označované ako bio pokožke pomôže. Bylinky sú skvelým pomocníkom, no takisto aj častým alergénom. Radšej zvoľte spoľahlivú značku, ktorá je určená vyslovene na citlivú pokožku. Ak už trpíte začervenaním, pálením, pnutím a svrbením pokožky, značí to, že jej ochranná bariérová funkcia je narušená. Aby sa táto bariéra obnovila a zápal sa stiahol, je nutné zmeniť a prispôsobiť starostlivosť o ňu.

eubos-rada-sensitive

1. Doprajte si odpočinok
Dostatok spánku, menej stresu a psychický kľud sú alfou a omegou úspechu zdravej pleti.

2. Dôsledný pitný režim
Hydratácia pleti je základ a síce dobrá kozmetika, ktorá hydratáciu zabezpečuje, je tiež kľúčová, váš organizmus potrebuje hydratovať aj zvnútra. Najlepšia je čistá voda.

3. Dbajte na správnu životosprávu
Uprednostnite stravu bohatú na antioxidanty ako sú vitamíny A, C a E, alebo stravu bohatú na prírodné rastlinné oleje či ryby. Tým pomáhate obnoviť zdravý stav pleti.

4. Zvlhčujte vzduch
S príchodom chladnejších dní zapíname v domácnostiach radiátory, ktoré znižujú vlhkosť okolia. Použite zvlhčovač alebo jednoducho umiestnite mokrý uterák na radiátor.

5. Upravte si dennú rutinu starostlivosti o pleť
Nahraďte klasické prípravky produktmi špeciálne určenými na starostlivosť o citlivú pleť. Hľadajte výrobky s označením SENSITIVE alebo SOOTHING, ktoré podporujú obranyschopnosť pokožky. Na čistenie pokožky uprednostnite krémové emulzie (mlieka alebo oleje) namiesto gélov. Hľadajte také, ktoré sú obohatené o lipidy podobné kožnej bariére. Po ich použití by vás pokožka nemala páliť a nemali by ste mať pocit pnutia. Výborné sú aj produkty s termálnou vodou, ktorá na pokožku pôsobí upokojujúco.

Kým je pleť vlhká, naneste na ňu hydratačný krém. Uprednostnite krémy na báze oleja pred tými na báze vody. Čím je krém redší a má vyšší podiel vody, tým viac vám môže vadiť a spôsobovať pálenie. Je to preto, že keď je pokožka narušená, rýchlejšie ňou prejdú povrchovo aktívne látky a vyvolajú tým pálenie. Preto by mali mať produkty radšej menej povrchovo aktívnych látok. Mastnejší a výživnejší krém vám pleť pomôže dlhšie držať hydratovanú a zabraňovať jej vysychaniu.

Pri problematických reakciách a zápalových stavoch pokožky odporúčame znížiť množstvo používaných produktov. Séra radšej nepoužívajte, keďže obsahujú koncentrované účinné látky, ktoré pleť môžu ešte viac vysušiť a podráždiť.

Výnimočnosť produktov pre starostlivosť o citlivú pokožku EUBOS SENSITIVE SKIN

Účinné látky rady EUBOS SENSITIVE SKIN upokojujú citlivú a ľahko podrážditeľnú pokožku. Tajomstvo jej úspešnosti spočíva v použití termálnej vody. Imunitný systém citlivej pokožky sa používaním produktov EUBOS posilňuje. Produkty majú regeneračný a ochranný účinok, hydratujú suchú pokožku a dodávajú jej cenné lipidy. Následne ich používaním dochádza k redukcii vrások a pokožka sa stáva pevnejšou a hladšou a vyzerá sviežejšie a mladšie. Rada pre citlivú pleť tiež obsahuje výrobky na jemné čistenie pokožky a šampón na citlivú pokožku hlavy