POZNÁTE NAJČASTEJŠIE MÝTY O HNAČKE? PREZRADÍME VÁM ICH!
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Poznáte najčastejšie mýty o hnačke?

Pre mnohých z nás je rozprávanie o našom tele a jeho fungovaní zahanbujúce. Obzvlášť, ak sa to týka nie veľmi elegantnej záležitosti, akou je hnačka.

Nedostatok konverzácie na túto tému často vedie k mylným informáciám, a preto sme sa rozhodli spracovať prehľad najbežnejších mýtov o hnačke.

1. Mýtus: Ak nebudem nič jesť, hnačka prestane

Fakt: Pri príliš častom vyprázdňovaní naše telo stráca soľ a cukor, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme vedeli vstrebávať vodu. Vtedy ľahko dochádza k nežiaducej dehydratácii.

2. Mýtus: K bežnému fungovaniu sa môžem vrátiť hneď, ako hnačka skončí.

Fakt: V prípade, že máte infekčný vírus alebo norovírus, ostávate infekční až 48 hodín po poslednej záchodovej epizóde (napriek tomu, že sa stolica môže medzitým vrátiť do normálu). Preto je dobré zvoliť liečbu tak, aby daný prípravok mal schopnosť potlačiť choroboplodné patogény, ktoré hnačku spôsobujú.

3. Mýtus: Hnačka nie je nikdy nebezpečná

Fakt: Hnačka môže byť nebezpečná. Približne 3,2 milióna detí na svete zomiera na choroby súvisiace s hnačkou. Niekedy sa hnačka môže skomplikovať najmä u nedostatočne vyživovaných detí, detí mladších ako 6 mesiacov, starších ľudí, tehotných žien a u ľudí, ktorí trpia inými chorobami. Neriešená dehydratácia môže viesť ku komplikáciám až smrti.

4. Mýtus: Je lepšie to pustiť von, ako držať dnu

Fakt: Mnoho ľudí verí, že je lepšie nechať hnačke voľný priebeh, aby sa „vyplavili“ baktérie a toxíny zo systému. V skutočnosti nie je hnačka vždy spôsobená baktériami alebo vírusovou infekciou; existuje celý rad ďalších príčin, vrátane stresu a potravinovej intolerancie. Netreba jej teda nechať voľný priebeh. Prečo trpieť, keď si môžeme pomôcť?

5. Mýtus: Hnačku je lepšie neliečiť

Fakt: 84 % ľudí sa pri hnačkách cíti slabo a bez energie. Liečbou hnačky môžete pomôcť znížiť súvisiace straty tekutín a solí a navrátiť rovnováhu v tráviacom trakte späť do normálu.

Ideálne je zvoliť si terapiu hnačky tak, aby dochádzalo vďaka užitému liečivu k normalizácii narušenej črevnej flóry, aby sa zastavovala črevná motilita a aby malo účinok proti choroboplodným patogénom.

Jedným z prírodných prípravkov, ktorý pôsobí komplexne a má všetky spomínané mechanizmy účinku, je Berserra. Berserra má široké antibiotické spektrum účinku proti patogénom, zastavuje hybnosť čriev a zlepšuje zhoršenú gastrointestinálnu funkciu. Ide o dlho očakávanú alternatívu na liečbu hnačiek v podobe čistého berberínu a je vhodná pri liečbe infekčných, neinfekčných, sekréčnych a exudatívnych hnačiek.

Viac informácií nájdete na vedeckestudie.sk