METABOLICKÝ SYNDRÓM: KEDY MI HROZÍ A KO SA MU VYHNÚŤ?
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Metabolický syndróm: kedy mi hrozí a ako sa mu vyhnúť?

Metabolický syndróm (často označovaný aj ako SyndromX) je lekársky termín označujúci kombináciu viacerých ochorení prebiehajúcich súčasne a to: cukrovky, vysokého krvného tlaku (hypertenzie) a obezity. Jeho prítomnosť zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca, mozgovej príhody a ďalších chorôb, ktoré postihujú cievy.

Cukrovka, vysoký krvný tlak a obezita sú závažné ochorenia, ktoré môže každé samé o sebe poškodiť cievy, ale trpieť všetkými tromi naraz je obzvlášť nebezpečné a závažné. Zdravotný stav, pri ktorom sú všetky tri ochorenia prítomné, je však nanešťastie dosť bežný jav. Napríklad vo Veľkej Británii, metabolický syndróm postihuje jedného z každých troch starších dospelých ľudí vo veku nad 50 rokov.

Aké sú príznaky metabolického syndrómu?

Pravdepodobnosť prítomnosti metabolického syndrómu stúpa, ak trpíte aspoň tromi z nasledujúcich príznakov:

 • trpíte nadváhou alebo máte príliš veľa tuku v oblasti pása
 • Máte vysoké hladiny triglyceridov (tuku v krvi) a nízke hladiny HDL („dobrého“ cholesterolu) v krvi, čo môže viesť k ateroskleróze, pri ktorej sa tepny upchávajú tukovými látkami, ako je cholesterol
 • vysoký krvný tlak, ktorý je trvale vyšší ako 130/85 mmHg
 • neschopnosť kontrolovať hladinu cukru v krvi (inzulínová rezistencia)

Prečo trpím metabolickým syndrómom?

Metabolický syndróm je úzko spojený s nadváhou, obezitou a nečinnosťou.

Je tiež spojený so stavom nazývaným inzulínová rezistencia. Tráviaci systém zvyčajne rozkladá potraviny, ktoré jeme, na cukor. Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý pomáha cukru vstúpiť do buniek a použiť ich ako palivo. U ľudí s inzulínovou rezistenciou však bunky nereagujú normálne na inzulín a glukóza tak nemôže ľahko vstúpiť do buniek. Výsledkom je, že hladina cukru v krvi stúpa, aj keď telo produkuje stále viac inzulínu, aby sa pokúsilo znížiť hladinu cukru v krvi. Vzniká inzulínová rezistencia.

Rizikové faktory

Nasledujúce faktory zvyšujú šance na diagnostiku metabolického syndrómu:

 • Vek – riziko metabolického syndrómu sa zvyšuje s rastúcim vekom.
 • Obezita – príliš veľká hmotnosť, najmä v oblasti brucha, zvyšuje riziko metabolického syndrómu.
 • Cukrovka – riziko metabolického syndrómu vzrastá, ak ste mali cukrovku počas tehotenstva (gestačný diabetes) alebo ak máte v rodinnej anamnéze cukrovku 2. typu.
 • Iné choroby – napríklad nealkoholické stukovatenie pečene, syndróm polycystických vaječníkov alebo spánkové apnoe.

Keď sa chcem metabolického syndrómu vyhnúť

Zdravý životný štýl je alfou a omegou zabránenia alebo odstránenia existujúceho metabolického syndrómu. Ak trpíte vyššie spomenutými príznakmi, odporúčame začať s nasledujúcimi aktivitami:

 • chudnutie
 • pravidelné cvičenie
 • zavedenie zdravej a vyváženej stravy, aby ste mali krvný tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi pod kontrolou
 • žiadne fajčenie
 • obmedzenie alkoholu

V prípade potreby vám môže všeobecný lekár predpísať liek, ktorý pomôže regulovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Na trhu sú taktiež dostupné aj prírodné formy účinných látok, ktoré majú dokázané účinky na riziko metabolického syndrómu. Takými sú napríklad prírodný alkaloid z dráča indického, berberín, a extrakt z citrusu bergamia, bergamot s obsahom naringínu, ktoré majú pozitívny účinok pri metabolickom syndróme, obezite a diabete, znižujú hladinu glukózy a inzulínovú rezistenciu. Prírodný preparát kombinujúci tieto zložky má silný účinok na kardiovaskulárne riziko.