Metabolický syndróm: kedy mi hrozí a ako sa mu vyhnúť?
Metabolický syndróm (často označovaný aj ako SyndromX) je lekársky termín označujúci kombináciu viacerých ochorení prebiehajúcich súčasne a to: cukrovky, vysokého krvného tlaku (hypertenzie) a obezity. Jeho prítomnosť zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca, mozgovej príhody a ďalších chorôb, ktoré postihujú cievy.
Cukrovka, vysoký krvný tlak a obezita sú závažné ochorenia, ktoré môže každé samé o sebe poškodiť cievy, ale trpieť všetkými tromi naraz je obzvlášť nebezpečné a závažné. Zdravotný stav, pri ktorom sú všetky tri ochorenia prítomné, je však nanešťastie dosť bežný jav. Napríklad vo Veľkej Británii, metabolický syndróm postihuje jedného z každých troch starších dospelých ľudí vo veku nad 50 rokov.
Aké sú príznaky metabolického syndrómu?
Pravdepodobnosť prítomnosti metabolického syndrómu stúpa, ak trpíte aspoň tromi z nasledujúcich príznakov:
- trpíte nadváhou alebo máte príliš veľa tuku v oblasti pása
- Máte vysoké hladiny triglyceridov (tuku v krvi) a nízke hladiny HDL („dobrého“ cholesterolu) v krvi, čo môže viesť k ateroskleróze, pri ktorej sa tepny upchávajú tukovými látkami, ako je cholesterol
- vysoký krvný tlak, ktorý je trvale vyšší ako 130/85 mmHg
- neschopnosť kontrolovať hladinu cukru v krvi (inzulínová rezistencia)
Prečo trpím metabolickým syndrómom?
Metabolický syndróm je úzko spojený s nadváhou, obezitou a nečinnosťou.
Je tiež spojený so stavom nazývaným inzulínová rezistencia. Tráviaci systém zvyčajne rozkladá potraviny, ktoré jeme, na cukor. Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý pomáha cukru vstúpiť do buniek a použiť ich ako palivo. U ľudí s inzulínovou rezistenciou však bunky nereagujú normálne na inzulín a glukóza tak nemôže ľahko vstúpiť do buniek. Výsledkom je, že hladina cukru v krvi stúpa, aj keď telo produkuje stále viac inzulínu, aby sa pokúsilo znížiť hladinu cukru v krvi. Vzniká inzulínová rezistencia.
Rizikové faktory
Nasledujúce faktory zvyšujú šance na diagnostiku metabolického syndrómu:
- Vek – riziko metabolického syndrómu sa zvyšuje s rastúcim vekom.
- Obezita – príliš veľká hmotnosť, najmä v oblasti brucha, zvyšuje riziko metabolického syndrómu.
- Cukrovka – riziko metabolického syndrómu vzrastá, ak ste mali cukrovku počas tehotenstva (gestačný diabetes) alebo ak máte v rodinnej anamnéze cukrovku 2. typu.
- Iné choroby – napríklad nealkoholické stukovatenie pečene, syndróm polycystických vaječníkov alebo spánkové apnoe.
Keď sa chcem metabolického syndrómu vyhnúť
Zdravý životný štýl je alfou a omegou zabránenia alebo odstránenia existujúceho metabolického syndrómu. Ak trpíte vyššie spomenutými príznakmi, odporúčame začať s nasledujúcimi aktivitami:
- chudnutie
- pravidelné cvičenie
- zavedenie zdravej a vyváženej stravy, aby ste mali krvný tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi pod kontrolou
- žiadne fajčenie
- obmedzenie alkoholu
V prípade potreby vám môže všeobecný lekár predpísať liek, ktorý pomôže regulovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.
Na trhu sú taktiež dostupné aj prírodné formy účinných látok, ktoré majú dokázané účinky na riziko metabolického syndrómu. Takými sú napríklad prírodný alkaloid z dráča indického, berberín, a extrakt z citrusu bergamia, bergamot s obsahom naringínu, ktoré majú pozitívny účinok pri metabolickom syndróme, obezite a diabete, znižujú hladinu glukózy a inzulínovú rezistenciu. Prírodný preparát kombinujúci tieto zložky má silný účinok na kardiovaskulárne riziko.
Svetový deň srdca 2023 s Bercorrou
Svetový deň Srdca 2023 s Bercorrou Dňa 29.9.2023 sa naprieč celým Slovenskom konala akcia Svetový deň Srdca s Bercorrou. Pacientom v rámci celého Slovenska naše
Pomáhame mladým športovcom zorientovať sa v téme zdravia
Taargeta sa zúčastňuje úžasného projektu Nečakajte, kým Vám zdravie jednu strelí určeného pre profesionálnych športovcov.