OCHORENIA PEČENE. PRÍZNAKY A ICH LIEČBA
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Mastná pečeň a ako sa vyhnúť hromadeniu tuku v pečeni?

Mastná pečeň je ochorenie známe tiež ako hepatická steatóza. Nastáva, keď sa tuk hromadí v pečeni. Mať malé množstvo tuku v pečeni je normálne, no jeho príliš veľké množstvá sa stávajú zdravotným rizikom. Ako sa máme vyhnúť hromadeniu tuku v pečeni?

Pečeň a jej funkcie

Pečeň je druhým najväčším orgánom v tele. Pomáha spracovávať živiny z jedál a nápojov a filtrovať škodlivé látky z krvi.

Pečeň však plní celý rad ďalších potrebných funkcií, na ktorých je bezprostredne závislý celý organizmus. Metabolizuje vstrebané cukry, tuky a bielkoviny a pripravuje ich na použitie v organizme. Skladuje tiež energiu a dôležité látky, ako minerály a vitamíny, a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu. Pečeň tvorí žlč, ktorá ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky. Pečeň tiež pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi filtruje škodlivé alebo jedovaté látky. V pečeni vznikajú bielkoviny a enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

Mastná pečeň  

Príliš veľa tuku v pečeni môže spôsobiť zápal pečene, ktorý následne poškodzuje pečeň a môže viesť až k jej zlyhaniu.

Mastná pečeň je vo všeobecnosti spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu, ale môže sa vyskytnúť aj v niekoľkých ďalších situáciách, napríklad u ľudí s vysokou hladinou cholesterolu, nadváhy alebo u diabetikov.

Všeobecne rozlišujeme dva typy hepatickej steatózy:

  • alkoholická steatóza
  • nealkoholická steatóza

Čo je nealkoholické stukovatenie pečene?

Ide o typ tukovej choroby pečene, ktorá nesúvisí s nadmerným užívaním alkoholu. Opäť rozlišujeme dva poddruhy:

Jednoduché stukovatenie pečene je ochorenie, pri ktorom máte zvýšený tuk v pečeni, ale nedochádza k zápalu alebo poškodeniu pečeňových buniek. Toto ochorenie sa zvyčajne nezhorší natoľko, aby spôsobilo poškodenie alebo komplikácie pečene.

Nealkoholická steatohepatitída je ochorenie, pri ktorom okrem stukovateniu pečene, v nej nastáva aj zápal a poškodenie pečeňových buniek. Zápal a poškodenie pečeňových buniek môžu spôsobiť zjazvenie pečene alebo fibrózu – nezvratnú prestavbu tkaniva pečene. Nealkoholická steatohepatitída môže ďalej viesť až k cirhóze alebo rakovine pečene.

Čo je alkoholické stukovatenie pečene?

Alkoholické stukovatenie pečene je dôsledkom nadmerného užívania alkoholu. Pečeň rozkladá väčšinu skonzumovaného alkoholu, ktorý sa následne z tela vylúči. No proces jeho rozkladu môže vytvárať škodlivé látky. Tieto látky môžu poškodiť pečeňové bunky, podporovať zápal a oslabiť prirodzenú obranyschopnosť tela. Čím viac alkoholu pijete, tým viac si poškodzujete pečeň. Alkoholické stukovatenie pečene je najskoršou fázou ochorenia pečene spojeného s alkoholom. Ďalším stupňom je alkoholická steatohepatitída a cirhóza. Pri cirhóze pečeň prestáva plniť detoxikačnú funkciu a ochorenie môže vyústiť až do rakoviny pečene.

Symptómy mastnej pečene

Mastná pečeň patrí medzi tzv. tiché ochorenia, a teda u väčšiny prípadov sa neprejavuje viditeľnými príznakmi. Obyčajne sa odhalí náhodne v rámci preventívnych prehliadok pri ultrazvukovom vyšetrení brušných orgánov alebo pri pátraní po príčine zvýšených hodnôt pečeňových enzýmov v krvi. 

Ak však stav prejde do zápalu, môžete cítiť únavu alebo pociťovať nepríjemné pocity a bolesť v pravej hornej časti brucha.

Ak je choroba vyvolaná alkoholom, objavia sa už aj typické príznaky v pokročilom štádiu, ako sú zvýšený smäd, opuchnutie nôh a brucha, úbytok telesnej hmotnosti, stmavnutie alebo odfarbenie kože, červené ruky alebo nohy, nezvyčajné črevné pohyby, mdloby, neobvyklé rozrušenie a výkyvy nálad. Keď sa stav zhoršuje až do cirhózy, symptómy zahŕňajú viditeľne zväčšujúce sa brucho naplnené tekutinou, zožltnutie kože a očí, zmätok a abnormálne krvácanie.

Prevencia a liečba mastnej pečene

Ako sa mastnej pečeni vyhnúť? Je potrebné sa zdravo stravovať a vyhýbať sa konzumácii tučných a vyprážaných pokrmov. Pomáha tiež bojovať proti nadváhe. Alkohol si ideálne doprajte radšej len príležitostne. 

Existujúca mastná pečeň sa zvyčajne nelieči liekmi, ale odstránením príčiny. Nevyhnutná je hlavne abstinencia, dlhodobá úprava životného štýlu, redukcia hmotnosti a vylúčenie všetkých látok, ktoré pôsobia toxicky na pečeň. Potrebná je diétna strava s vylúčením vyprážaných jedál a množstva živočíšnych tukov. V tom prípade sa chorobný proces môže zastaviť a pečeň sa úplne zregeneruje.

Správne fungovanie pečene môžete tiež podporiť alternatívami prírodného pôvodu v podobe prírodných hepatoprotektív. Vhodne zvolený prírodný prípravok znižuje hromadenie tukov v pečeni a podporuje obnovenie prirodzených procesov v pečeni. Pomáha nielen pri stukovatení pečene, ale tiež po prekonaní hepatitídy a pri poškodeniach pečene spôsobených užívaním liekov, alkoholom a ťažkými kovmi.