Hnačka: príčiny, príznaky a liečba
Asi sme ju všetci zažili aspoň párkrát za život a nie je to nič príjemné. Pozrime sa na to, čo je vlastne hnačka a prečo vzniká. Máme pre vás aj tipy na jej liečbu.
Čo je hnačka
Hnačku charakterizuje riedka vodnatá stolica alebo častá potreba vyprázdňovania. Spravidla trvá niekoľko dní a často zmizne bez akejkoľvek liečby. Hnačka môže byť akútna alebo chronická.
Akútna hnačka nastáva, keď takýto stav trvá jeden až dva dni. Môže sa vyskytnúť v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Inokedy to môže byť spôsobené otravou jedlom. Existuje dokonca stav známy ako cestovateľská hnačka. Ide o situáciu, keď trpíte hnačkou po vystavení baktériám alebo parazitom počas dovolenky v zahraničí. Pritom nemusí ísť nevyhnutne o exotickú krajinu. Akútna hnačka je pomerne častá.
Chronická hnačka označuje hnačku, ktorá trvá najmenej štyri týždne. Je to zvyčajne výsledok črevného ochorenia alebo poruchy, ako je celiakia alebo Crohnova choroba.
Čo spôsobuje hnačku?
Hnačkou môžeme trpieť v dôsledku rôznych okolností. Medzi možné príčiny patria:
- potravinová intolerancia, napríklad intolerancia laktózy
- potravinová alergia
- nežiaduca reakcia na liek
- vírusová infekcia
- bakteriálna infekcia
- črevné ochorenie
- parazitárna infekcia
- operácia žlčníka alebo žalúdka
Rotavírus je častou príčinou detských hnačiek. Časté sú okrem iného aj bakteriálne infekcie spôsobené baktériou salmonely alebo E. coli.
Chronická hnačka môže byť príznakom vážnejšieho stavu, ako je syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenie čriev. Časté a silné hnačky môžu byť príznakom črevných ochorení alebo funkčných porúch čreva.
Aké sú príznaky hnačky?
Poznáme veľa rôznych príznakov hnačky. Môže sa vyskytnúť iba jeden z nich alebo kľudne akákoľvek ich kombinácia. Príznaky často závisia od príčiny. Najbežnejšie sú jeden alebo viac z nasledujúcich stavov:
- Nevoľnosť
- Bolesť brucha
- Kŕče
- Nadúvanie
- Dehydratácia
- Horúčka
- Krvavá stolica
- Časté nutkanie na vyprázdnenie čriev
- Veľký objem stolice
Dehydratácia a hnačka
Hnačka môže spôsobovať rýchlu stratu tekutín a tým riziko dehydratácie. Je dôležité hnačku liečiť, aby k dehydratácii nedošlo. Medzi jej príznaky patria nasledovné:
- Únava
- Suché sliznice
- Zvýšená srdcová frekvencia
- Bolesť hlavy
- Točenie hlavy
- Smäd
- Menšia potreba močenia
- Suché ústa
Ako hnačku liečiť?
V rámci diagnostiky sa uplatňuje u lekára fyzické vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie stolice, krvi, moču. Pri chronických, krvavých hnačkách a hnačkách s nejasnou etiológiou sa prevádza kolonoskopia.
Pri liečbe hnačiek je dôležité doplniť stratené tekutiny. To jednoducho znamená, že musíte piť viac vody. V závažnejších prípadoch sa môže tekutina doplniť aj intravenóznou liečbou.
Na našom trhu sa aktuálne opierame o niekoľko skupín pri terapii hnačky:
- Probiotiká
- Inhibítory črevnej motility – ide o symptomatickú liečbu, ktorej výsledkom je menší počet stolíc
- Inhibítory črevnej sekrécie
- Adsorbenciá ako napríklad aktívne uhlie – chránia pred dráždivými účinkami niektorých zložiek potravy a viažu na seba rôzne toxické produkty látkovej premeny
Ideálny nástroj v boji proti hnačke predstavuje prípravok, ktorý by komplexne liečil problém hnačky a kombinoval všetky vyššie spomínané mechanizmy pôsobenia – znižoval by pohyblivosť čriev a zároveň aj znižoval sekréciu vody v črevách, uľavoval pri kŕčoch a navyše aj antimikrobiálne pôsobil na črevné patogény spôsobujúce hnačku. Takýto prípravok by bol účinný v liečbe infekčných, neinfekčných, sekrečných a exudatívnych hnačiek.
Svetový deň srdca 2023 s Bercorrou
Svetový deň Srdca 2023 s Bercorrou Dňa 29.9.2023 sa naprieč celým Slovenskom konala akcia Svetový deň Srdca s Bercorrou. Pacientom v rámci celého Slovenska naše