HNAČKA A JEJ LIEČBA: ROZHOVOR S FARMACEUTOM
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Hnačka a jej liečba – rozhovor s farmaceutom PharmDr. Milanom Fabricim

Téma hnačky nie je veľmi atraktívna, no z času na čas sa týka nás všetkých. Dnes sa na ňu pozrieme s farmaceutom PharmDr. Milanom Fabricim. V nasledujúcom rozhovore sa dozviete, čo hnačku spôsobuje, či je pri nej nevyhnutná návšteva lekára a aké sú možnosti jej liečby. Z pohľadu odborníka si tiež prejdeme výhody a nevýhody rôznych prípravkov na liečbu hnačky dostupných na slovenskom trhu.

Aké ochorenie je hnačka?

Hnačka je obranným mechanizmom organizmu. Telo sa ňou zbavuje škodlivého obsahu čreva. V prípade intenzívnej a dlhotrvajúcej hnačky však hrozí dehydratácia, rozvrat vnútorného prostredia organizmu a prípadne aj smrť. Ohrozené sú najmä deti, starí a chorí ľudia. V princípe nejde o samostatné ochorenie, ale je prejavom ochorenia tráviaceho systému. Prípadne môže byť sprievodným príznakom ochorenia, ktoré nepostihuje len tráviaci trakt.

Čo spôsobuje hnačku?

Bežná akútna hnačka vzniká často v dôsledku pochybenia v stravovaní. Ďalším častým typom je hnačka infekčná, ktorá je spôsobená baktériami, vírusmi alebo parazitmi. Hnačka sa však môže objaviť aj ako nežiaduca reakcia na antibiotiká.

Opakom akútnej hnačky je hnačka chronická, ktorá trvá najmenej štyri týždne. Je to zvyčajne výsledok črevného ochorenia alebo poruchy, ako je celiakia alebo Crohnova choroba.

Prečo je téma hnačky aktuálna obzvlášť v lete?

V lete mnohí z nás cestujú do zahraničia a s tým sa spája tzv. cestovateľská hnačka, ktorá je vyvolaná vystavením baktériám alebo parazitom počas dovolenky v zahraničí. Pritom nemusí ísť nevyhnutne o exotickú krajinu. V druhom rade, nikto si nechce pokaziť leto črevnými nepríjemnosťami, a preto je namieste hovoriť v súvislosti s hnačkou o prevencii obzvlášť v tomto období.

Musíme ísť s hnačkou nevyhnutne k lekárovi?

Väčšinu hnačiek je možné vyliečiť doma, a to aj bez konzultácie s lekárom. Lekára treba kontaktovať pri vodnatej hnačke alebo hnačke s horúčkou, ktorá trvá viac ako 3 dni, resp. u starších dehydrovaných pacientov aj skôr. Taktiež odporúčam konzultáciu s lekárom pri trvajúcich bolestiach brucha, zvracaní, prímesi krvi alebo hlienu v stolici. Podľa situácie lekár rozhodne, či postačuje rada, je potrebné vyšetrenie alebo rozhodne o liečbe v nemocnici.

Liečbu hnačiek rozdeľujeme na kauzálnu – teda zameranú na príčinu hnačiek, a symptomatickú – zameranú na zmiernenie príznakov, teda zníženie počtu stolíc, náhradu stratených tekutín a tíšenie bolestí.

Aké dostupné možnosti liečby hnačky existujú?

Na našom trhu sa aktuálne opierame o niekoľko skupín prípravkov pri terapii hnačky. Prvou z nich sú asi každému známe probiotiká, ktoré sú efektívne pri obnovovaní prirodzenej rovnováhy baktérií v čreve a uľavujú pri kŕčoch, no nemajú vplyv na zníženie pohyblivosti čriev. Čiže po ich užití neprestaneme behať na záchod.

Druhou skupinou sú naopak inhibítory črevnej motility (napríklad prípravky Imodium alebo Reasec), ktoré síce utlmia pohyblivosť čriev a tým zastavia nutnosť behať na záchod, no ide o symptomatickú liečbu. To znamená, že zabránia symptómom (veľký počet stolíc), no neodstraňujú príčinu – v prípade infekčných hnačiek teda nepôsobia antimikrobiálne na patogény, ktoré hnačku vyvolali.

Treťou skupinou sú inhibítory črevnej sekrécie (prípravky ako Hidrasec a Enditril), ktoré síce znižujú sekréciu vody v črevách, ale netlmia pohyblivosť čriev a taktiež nemajú antimikrobiálny efekt.

Poslednou skupinou sú adsorbenciá (napríklad aktívne uhlie alebo Smecta), ktoré zase majú antimikrobiálny efekt, ale neznižujú pohyblivosť čriev a len málo znižujú sekréciu vody. Účinne však chránia pred dráždivými účinkami niektorých zložiek potravy a viažu na seba rôzne toxické produkty látkovej premeny.

Doktorom a pacientom dlho chýbala možnosť prípravku, ktorý by mal antimikrobiálnu aktivitu na črevné patogény a zároveň by pokrýval aj všetky vyššie spomenuté mechanizmy účinku. Jedným z novších prírodných prípravkov, ktorý pôsobí komplexne, je Berserra, ktorá má široké antibiotické spektrum účinku proti patogénom, zastavuje hybnosť čriev a zlepšuje zhoršenú gastrointestinálnu funkciu. Ide o dlho očakávanú alternatívu na liečbu hnačiek v podobe čistého berberínu.

V čom spočíva účinnosť berberínu?

Berberín je prírodný extrakt dráča indického. Ide o alkaloid s prospešnými účinkami na ľudský organizmus. Podstatou účinku berberínu pri terapii hnačky je jeho schopnosť potlačiť choroboplodné patogény, ktoré spôsobujú hnačku. Účinkuje proti širokému spektru patogénov – Vibrio cholerae, Shigella a Pseudomonas, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae a Proteus mirabilis. Berberín znižuje zápal v črevách. Uvoľňuje hladké svalstvo čriev a predlžuje tak zdržanie obsahu čriev v gastrointestinálnom trakte. Uplatňuje sa pre svoje farmakologické účinky v liečbe infekčných, neinfekčných, sekrečných a exudatívnych hnačiek.

Pre koho je Berserra vhodná?

Berserru môžu užívať dospelí nad 18 rokov. Je vhodná aj pre diabetikov, keďže okrem žiadaného účinku na potlačenie hnačky berberín pozitívne pôsobí na hladinu glukózy u diabetikov a normalizuje inzulínovú rezistenciu.

PharmDr. Milan Fabrici získal titul v oblasti klinickej farmakológie na  Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia získal Cenu rektora Univerzity Komenského udelenú v roku 2003 za výskum v oblasti antimykotík na Slovenskej akadémii vied. Počas svojej praxe sa ako pracovník výskumu na Ústave biochémie a genetiky živočíchov SAV sústredil na výskum sledovania mechanizmu účinku a rezistencie potenciálne antimykoticky účinnej látky 6 amino 2 N pentyl thiobenzo thiazolu. Neskôr začal profesne pôsobiť ako zástupca farmaceutickej distribučnej spoločnosti pre lekárne, siete lekární, nemocnice, lekárov a špecializované aplikačné centrá biologickej liečby v rámci Slovenska. Má taktiež skúsenosť ako odborný zástupca pre zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti vo verejnej lekárni a ako Senior Medical Consultant v oblasti farmácie, kde je okrem iného zodpovedný za odborné vedenie distribúcie a predaja liekov.