Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Diabetes mellitus a kožné problémy

diabetes-mellitus-a-kozne-problemy

Diabetes mellitus a kožné problémy úzko súvisia. Ochorenie diabetes mellitus (cukrovka) vzniká hlavne v dospelom veku a môže postihnúť všetky časti tela, vrátane pokožky. Niekedy sú dokonca takéto problémy prvým znakom toho, že človek má cukrovku. Dobrou správou je, že väčšine z týchto problémov vieme zabrániť alebo ich v prípade včasnej diagnostiky ľahko liečiť.

Niektoré z problémov, ktoré spomenieme, sú kožné ochorenia bežné pre všeobecnú populáciu, no u ľudí s cukrovkou sa vyvinú ľahšie. Patria sem bakteriálne infekcie, plesňové infekcie a svrbenie. Ďalšie kožné problémy sa vyskytujú (väčšinou alebo výlučne) u ľudí s cukrovkou. Patria sem diabetická dermopatia, necrobiosis lipoidica diabeticorum, diabetické pľuzgiere a eruptívna xantomatóza.

Všeobecné kožné ochorenia

Bakteriálne infekcie

U ľudí s cukrovkou sa vyskytuje niekoľko druhov bakteriálnych infekcií:

 • infekcie žliaz očného viečka,
 • infekcie vlasových folikul,
 • hlboké infekcie kože a tkaniva pod ňou,
 • infekcie okolo nechtov.

Bakteriálne infekcie mávajú často až chronický charakter, opakovane sa vracajú a liečba má len krátkodobý efekt. Pôvodcovia môžu byť rôzni, no najbežnejšie ide o baktérie Staphylococcus.

Kedysi boli bakteriálne infekcie životu nebezpečné, obzvlášť pre ľudí s cukrovkou. Dnes sa situácia zlepšila vďaka antibiotikám a lepším metódam kontroly cukru v krvi. Diabetickí pacienti môžu znížiť pravdepodobnosť týchto infekcií kvalitnou starostlivosťou o pleť. Problémy s bakteriálnymi infekciami vyžadujú návštevu lekára.

Plesňové infekcie

Vinníkom plesňových infekcií u ľudí s cukrovkou je často Candida albicans. Táto kvasinka spôsobuje svrbivé vyrážky na vlhkých, červených plochách obklopených drobnými pľuzgiermi a šupinami. Problémové oblasti sú pod prsiami, okolo nechtov, medzi prstami na rukách a nohách, v rohoch úst a v podpazuší a slabinách.

Kvasinka Candida albicans spôsobuje svrbivé vyrážky na pokožke u ľudí s diabetes mellitus.

Medzi bežné plesňové infekcie patrí svrbenie, atletická noha, lišaj (svrbivá škvrna v tvare krúžku) a vaginálna infekcia. Problémy s plesňovými infekciami vyžadujú návštevu lekára.

Svrbenie

Lokalizované svrbenie je často spôsobené cukrovkou. Môže to byť spôsobené kvasinkovou infekciou, suchou pokožkou alebo zlým krvným obehom. Ak je príčinou svrbenia nesprávna cirkulácia, zvyčajne sú nasvrbivejšími oblasťami chodidlá.

Obmedzte, ako často sa kúpete. Uprednostnite jemné mydlo hydratujúce pokožku a po kúpeli nanášajte krém na pokožku. Odporúčame používať prípravky na pokožku špecializované pre diabetických pacientov.

Kožné ochorenia súvisiace s cukrovkou

Akantóza (Acanthosis nigricans)

Acanthosis nigricans je stav pigmentácie kože, pri ktorom sa po stranách krku, v podpazuší a slabinách objavujú hnedé alebo tmavé škvrny so zamatovou textúrou. Niekedy sa vyskytujú aj na rukách, lakťoch a kolenách. Postihnuté oblasti môžu tiež svrbieť alebo zapáchať.

Akantóza sa zvyčajne objaví u ľudí, ktorí majú nadváhu. Najlepšou liečbou je chudnutie. Nanášanie medicínskych krémov môže pomôcť postihnutým miestam.

Diabetická dermopatia

Cukrovka môže spôsobiť zmeny v krvných cievkach, ktoré vyvolávajú kožné problémy nazývané diabetická dermopatia. Začiatočným prejavom diabetickej dermopatie sú červené symptomatické škvrny až pupene, niekedy s drobnou centrálnou vkleslinou, často ostro ohraničené svetlo hnedé vkleslé plôšky nepravidelného tvaru. Dajú sa ľahko pomýliť s pigmentovými škvrnami, ktoré sa objavujú s pribúdajúcim vekom. K problému najčastejšie dochádza na prednej časti oboch nôh. Nohy však nemusia byť postihnuté v rovnakej miere.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum

Ďalším ochorením, ktoré môže byť spôsobené zmenami v krvných cievach, je nekrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD). NLD spôsobuje škvrny podobné diabetickej dermopatii, sú však menšie, väčšie a hlbšie. Škvrna, ktorá je na začiatku matná, červená a vyvýšená, sa mení na lesklú jazvu s fialovým okrajom. Ak sa otvoria do rany, je potrebné navštíviť odborníka. Najčastejšie k tomuto kožnému ochoreniu dochádza u žien.

Diabetické pľuzgiere

Diabetické pľuzgiere sa môžu vyskytnúť na chrbtoch rúk, prstoch, chodidlách alebo na nohách či predlaktiach. Vyzerajú ako popáleniny. Účinnú liečbu predstavuje zregulovanie hladiny cukru v krvi.

Eruptívna xantomatóza

Erupčná xantomatóza je ďalší stav spôsobený cukrovkou ako výsledok ochorenia mimo kontroly. Ide o pevné malé hrbole na pokožke. K tomuto zriedkavému stavu pokožky dochádza, keď je v krvi príliš veľa tuku alebo cholesterolu. Porucha sa zvyčajne vyskytuje u mladých mužov s cukrovkou. Rovnako ako diabetické pľuzgiere, tieto hrčky zmiznú, keď sa obnoví kontrola cukrovky.

Správna starostlivosť o diabetickú pleť

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby sa diabetes mellitus a kožné problémy u vás nezhoršili.

  1. Udržujte svoj diabetes pod kontrolou. Ľudia s vysokou hladinou glukózy majú tendenciu mať suchú pokožku a menšiu schopnosť bojovať so škodlivými baktériami. Obidva stavy zvyšujú riziko infekcie.
  2. Udržujte pokožku čistú a vždy ju dôkladne vysušte.
  3. Vyvarujte sa veľmi horúcim kúpeľom a sprchám. Nepoužívajte perličkové kúpele.
  4. Suchú a svrbiacu pokožku si neškriabte. Môžete si tým vytvoriť otvorené rany, ktoré sú vstupom pre infekciu.
  5. Pokožku hydratujte, aby ste zabránili jej popraskaniu, najmä v chladnom alebo veternom počasí. Pomôcť môžu špeciálne hydratačné mydlá a pleťové mlieka. Ubezpečte sa, že vám po natretí neostal krém medzi prstami kvôli plesňovým infekciám.
  6. Počas chladných a suchých mesiacov udržujte doma väčšiu vlhkosť vzduchu.
  7. Používajte jemné šampóny.
  8. Dobre sa starajte o svoje nohy. Noste široké, ploché topánky, ktoré dobre sedia.
  9. Ak si neviete dať so svojím stavom pokožky rady, poraďte sa so svojím lekárom alebo dermatológom.

Výnimočnosť produktov pre diabetickú pokožku EUBOS DIABETIC SKIN CARE

S prihliadnutím na špeciálne potreby diabetickej pokožky vyvinul výskumný tím značky EUBOS kozmetickú radu DIABETIC SKIN CARE. Ide o dermatologicky testovanú sériu produktov určenú pre diabetikov.

Pre intenzívnu starostlivosť o suchú pokožku a na zabránenie predčasného starnutia pokožky vývojový tím EUBOS vytvoril produkty špecificky zamerané na starostlivosť o tvár, telo, nohy a chodidlá. Produkty sú bez parabénov, PEG-derivátov, farbív, lanolínu a bez minerálneho oleja (parafínu).

Účinné látky v kombinácii so vzácnymi olejmi poskytujú intenzívnu hydratáciu, majú upokojujúci účinok na podráždenú pokožku a pomáhajú posilňovať jej ochrannú funkciu. Ich pravidelné používanie pomáha zlepšovať hydratáciu a pružnosť pokožky. Prirodzená obranná funkcia kože sa posilňuje.