UREA: PRAMEŇ MLADOSTI STAROSLIVOSTI O PLEŤ
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Čo znamená pojem UREA v kozmetike?

co je urea

Vedeli ste, že za zdravou mladistvo pôsobiacou pokožkou bez známok starnutia je hydratácia? Dehydrovaná pokožka spôsobuje vznik horizontálnych čiar, ktoré vedú k hlbším vráskam, najmä ak je starostlivosť o ne nesprávna. Je to v princípe veľmi jednoduché – stačí udržiavať svoju pokožku vláčnu a hydratovanú, čím výrazne oddialite predčasné starnutie o niekoľko rokov. Mladistvý a žiarivý vzhľad pokožky je svätým grálom starostlivosti o pleť. My vám prezradíme, ako ho dosiahnuť. Tajomstvo spočíva v ingrediencii urea.

Čo je Urea?

Urea je dávno známa dermatologická ingrediencia. Jej dôležitosť možno v poslednej dobe zatienili iné vychytávky, no jej význam v dermokozmetike je nezastupiteľný. Popri retinoidoch, kyseline salicylovej či kortikoidoch ide o jednu z najúčinnejších látok pri liečbe rôznych dermatitíd, vrátane atopického ekzému. V kozmetike je urea vytváraná synteticky.

Podľa nášho názoru je urea jedným z najúčinnejších zvlhčovačov dermokozmetiky. Jej úloha v pokožke je pozoruhodná – už pri nízkych percentách pomáha udržiavať zdravú rovnováhu hydratácie a prináša suchej pokožke potrebnú úľavu, zatiaľ čo ju udržuje jemnú, pružnú a mladistvú. Na vyšších úrovniach podporuje bunkovú obnovu.

V dermatológii sa používa pre svoje keratolytické a hydratačné vlastnosti. Tento dvojitý efekt zabezpečuje pokožke jemnú exfoliáciu a súčasne hydratáciu.

Urea je prirodzenou súčasťou tkanív našej pokožky a tvorí 7 % prirodzeného hydratačného faktora kože (Natural Moisturizing Factor, NMF) spolu so sodium PCA (12 %) a glycerolom (9 %), ktoré majú všetky schopnosť viazať vodu – nevyhnutnosť pre udržanie zdravia, fungovania a hydratácie vonkajšej vrstvy pokožky. Podiel urey v pokožke klesá s pribúdajúcim vekom a negatívnym vplyvom znečisťujúcich látok v prostredí. Tým je pokožka náchylnejšia na vysychanie a na zápaly, ktoré majú za následok rýchlejšie starnutie. Keďže urea má potenciál odstrániť oba tieto faktory, niet divu, že o nej hovoríme ako o prameni mladosti.

Dôvody, prečo urea pokožke prospieva

1. Hydrofilný účinok: ako sme si už povedali, ureu môžeme označiť ako látka „milujúca vodu“ vďaka jej úžasnej schopnosti zadržiavať molekuly vody, čím pomáha znížiť množstvo vody stratenej cez pokožku.

Na molekulárnej úrovni upravuje urea štruktúru aminokyselinových reťazcov a polypeptidov v pokožke, čo pomáha pri hydratácii dôležitých tkanív. Existuje priamy vzťah medzi obsahom vody v pokožke a hladinou aminokyselín. Čím je pokožka suchšia, tým má nižší podiel rozpustených aminokyselín.

2. Lepšia bariérová funkcia pokožky: urea posilňuje a ochraňuje bariérovú funkciu pokožky.

Pri vyššom percente obsahu urey v zložení produktu sa stáva prírodným keratolytikom – pílingom. Pracuje v synergii s prísadami, ktoré vytvárajú molekulárnu štruktúru zdravej pokožky, ako je kyselina mliečna, ktorá pomáha ďalším zložkám preniknúť hlbšie.

Tieto dve zložky aktívne pracujú na odstránení odumretých buniek, zlepšujú bunkovú premenu a zlepšujú schopnosť pokožky viazať vodu. Doslova obnovuje zdravú pokožku zvnútra von.

3. Boj proti akné: urea zlepšuje zdravie pokožky metabolizáciou antimikrobiálneho peptidu LL-37, ktorý napáda baktérie spôsobujúce akné v pokožke. Štúdia in vitro ukázala, že urea priamo inhibuje kvasinky Malassezia, ktoré sú často príčinou plesňových akné.

4. Anestetikum: urea preukazuje lokálny anestetický účinok na pokožke a má upokojujúce účinky proti svrbeniu. To je obzvlášť užitočné pri odstraňovaní cyklických prejavov zápalu a vzplanutia, a preto je vhodná pre citlivú pokožku.

5. Zvyšovanie priepustnosti: Štúdie zistili, že urea hrá kľúčovú úlohu pri zvyšovaní priepustnosti určitých zložiek starostlivosti o pokožku tým, že im zabezpečí ľahší prienik do pokožky.

Ako urea funguje?

Aby sme pochopili, ako urea funguje, je dôležité najprv sa oboznámiť so štruktúrou pokožky.

Najvrchnejšia vrstva kože sa nazýva epidermis a chráni nás pred toxínmi, baktériami a stratou vody. Je zložená z 5 vrstiev keratinocytov. Keratinocyty sa produkujú v najspodnejšej, bazálnej vrstve epidermis, a posúvajú sa smerom k povrchu kože. Pri tom prechádzajú zmenami. Tento proces označujeme ako keratinizácia (rohovenie). Najhornejšia vrstva epidermis, stratum corneum, pozostáva z niekoľkých vrstiev zrohovatených plochých bezjadrových buniek (korneocytov), ktoré sa sústavne opotrebúvajú a odlupujú. Korneocyty sú výsledkom diferenciácie keratinocytov. Tieto bunky spájajú epidermálne lipidy. Sú dôležité pre zdravú kožu, keďže vytvárajú jej ochrannú bariéru a viažu vlhkosť vo vnútri kože. Ak chýbajú, stáva sa koža suchou a drsnou. Integritu stratum corneum zabezpečujú korneodezmozómy, ktoré spájajú korneocyty navzájom. Ak by sme prirovnali stratum corneum k tehlovej stene, tak korneocyty by predstavovali tehly a lipidové lamely maltu. Korneodezmozómy by prezentovali železné prúty, ktoré prechádzajú cez otvory v tehlách a zabezpečujú pevnosť steny.

Vo vnútri korneocytov sa nachádza už spomínaný prírodný hydratačný faktor kože NMF. Ide o zmes látok, ktoré regulujú úroveň vlhkosti na povrchu kože tým, že viažu molekuly vody. Urea je jednou z týchto látok a prirodzenou súčasťou NMF.

Keď si na kožu aplikujeme emolienty a okluzanty (napríklad oleje, telové maslá a alebo vazelínu), zmäkčíme síce povrch kože a zabránime odparovaniu vody z nej, no na schopnosť kože samostatne tvoriť a udržať si vodu to však nemá žiadny vplyv. Oleje a maslá pre suchú pokožku nestačia. Na to, aby sme pokožku skutočne hydratovali, potrebujeme aj humektanty (zvlhčovače) a jedným z nich je práve urea. Urea preniká do stratum corneum, kde pomáha pokožke zvýšiť svoju schopnosť zadržiavať vlhkosť a rehydratovať sa.

Týmto pomáha regulovať bunkový cyklus. Podporou prirodzenej deskvamácie (olupovania odumretých buniek) a posilnením bariérovej funkcie dosahuje reguláciu správnej mikroflóry kože, ktorá udržuje jej správne pH.

Jedinečnosť kozmetickej rady EUBOS DRY SKIN UREA pre suchú pokožku

Pre optimálne fungovanie ochrannej funkcie pokožky je nevyhnutná rovnováha medzi prirodzeným hydratačným faktorom kože (Natural Moisturizing Factor, NMF) a lipidmi, ktoré ju chránia pred dehydratáciou. Ak dôjde k narušeniu tejto rovnováhy, pokožka vlhkosť stráca a vysušuje sa. Najmä u suchej atopickej pokožky často dochádza k značnému nedostatku dôležitého hydratačného faktora – urey. Rada EUBOS DRY SKIN UREA poskytuje starostlivosť o suchú, napätú a zhrubnutú pokožku. Jej produkty pokožku hydratujú, ukľudňujú a znižujú pocit napätia. Jej produkty sú tiež vhodné ako podporná starostlivosť pri liečbe atopického ekzému, psoriázy a pre diabetických pacientov

-23%
ČISTIACE MLIEKO EUBOS UREA WASHING LOTION 5 %
ČISTIACE MLIEKO EUBOS UREA WASHING LOTION 5 % balenie
Zavrieť
-20%Vypredané
Zavrieť
Viac info
Náhľad

Krém na nohy EUBOS UREA 10 %

7,10
-17%
Zavrieť

Krém na ruky EUBOS UREA 5 %

7,99
-10%
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 %
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 % balenie
Zavrieť

Krém na tvár EUBOS UREA 5 %

12,53