STRES A POKOŽKA: AKO NÁM STRES SPÔSOBUJE SVRBENIE
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Ako nám stres spôsobuje svrbenie, ekzém a vrásky

Svrbenie kože po celom tele, pálenie, pocit ekzému, no nie je to alergia? Vrásky vám znenazdania pribúdajú, no nič ste v poslednej dobe nemenili vo svojej kozmetickej rutine? Ani lekári nepoznajú príčinu vašich kožných problémov? Skrytým dôvodom je často náš životný štýl.

Koža ako zrkadlo duše

Od metafory k vedeckému dôkazu sme prešli dlhú cestu, no dnes vieme, že o „koži ako zrkadle duše“ sa dá veľa povedať. Spojením medzi pokožkou a psychikou sa dnes zaoberá celá jedna oblasť vedy – psychodermatológia. Pri 75 percentách prípadov zvykne byť príčinou svrbenia a iných kožných problémov práve stres. 

Keď sme v strese, telo uvoľňuje viac hormónu kortizolu. Ak stres trvá dlhšie, ako je to napríklad v prípade namáhavého každodenného pracovného a rodinného života, môže tým dôjsť k jeho nedostatku. Dôsledkom je oslabená imunitná obrana a vyššia náchylnosť k zápalu, v koži nevynímajúc. To vytvára ideálne podmienky pre ekzémy a akné.

Prečo nás stres svrbí

Nemusí však ísť hneď o ekzém. Niekedy nás telo svrbí „len tak“. Ako k tomu však prídeme? Všetci máme nervové vlákna, ktoré vyvolávajú pocit svrbenia. Tieto sú stimulované histamínom a ten sa vo vyššej miere uvoľňuje pri strese, rovnako ako pri alergickej reakcii. Ak sa následne poškriabeme, mierny podnet bolesti na krátky čas skryje svrbenie. Súčasne sa opäť uvoľňujú poslíčkovia, ktorí opätovne podporujú svrbenie a točíme sa v začarovanom kruhu. Rada „neškriabať sa“ je veľmi namieste, no dá sa len ťažko dodržať, keď nás to všade svrbí a páli.

Škriabanie dráždi pokožku a oslabuje kožnú bariéru. Pokožka je ešte citlivejšia a náchylnejšia na baktérie a zápaly a potrebuje podporu, aby sa mohla opäť chrániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Skutočne aj vrásky?

Okrem bolestivého svrbenia môže stres vyvolať aj ďalšie kožné problémy, ktoré na začiatku nemusia byť hneď očividné. Výsledkom stresu môže byť napríklad tvorba vrások alebo bledá mdlá pokožka, pretože stresový hormón kortizol je nepriateľom kolagénových vlákien, ktoré udržujú pokožku elastickú. V prípade stresu je telo spravidla uvedené do pohotovosti a reaguje jednou z dvoch možností –  „bojuj alebo uteč“ a na ne pripravuje všetky svoje systémy. Preto sa cievy zužujú a koža je slabo zásobená: trpí nedostatkom kyslíka a dokonca aj suchá pokožka môže byť dôsledkom stresu, pretože poslíčkovia uvoľňovaní v strese napádajú lipidovú bariéru pokožky, ktorá následne nevie uchovávať vlhkosť.

Koža ako barometer

Prejavy našej pokožky sa oplatí brať vážne, pretože dôsledky stresu sa nezastavia pri svrbení, ekzémoch, vráskach či vyrážkach, ale môžu spôsobiť ďaleko väčšie škody. 

Čo teda robiť, keď sa termíny, úlohy, či modré svetlo obrazoviek a smartfónov začnú odrážať na našej koži? Jednoznačnou odpoveďou je – znížte stres. Kým sa nám to však podarí, pomôžme pokožke v jej obnove nasledovnými radami:

  • Čo pomáha na svrbivú a suchú pokožku? 

Ak pokožke chýba hydratácia a lipidy a ak je poškodená svrbením, mali by ste zvoliť takú starostlivosť, ktorá pokožku vyživí a zároveň ju čo najmenej dráždi nepotrebnými prísadami. Vhodná je napríklad rada EUBOS DRY SKIN UREA s účinnými látkami ureou a alantoínom. Táto rada pokožku upokojuje a skľudňuje, posilňuje jej prirodzenú ochrannú bariéru a zabraňuje prieniku škodlivých látok. Pri pravidelnom používaní alantoín chráni pokožku a zmierňuje jej podráždenie.

  • Pomoc, vyrážky!

V strese pokožka produkuje viac mazu, čo môže viesť k vzniku akné. Celé sa to zhoršuje sklonom k ​​zápalu spôsobeného stresom. Okrem dobrej starostlivosti je dôležité aj jemné čistenie pokožky. Vyskúšajte jemnú čistiacu penu EUBOS MULTI ACTIVE MOUSSE a následne použite ľahký zvlhčujúci krém pre citlivú pokožku EUBOS SENSITIVE MOISTURIZING CREAM

  • Čo robiť s vráskami a mdlou pleťou?

Bledá pokožka je spôsobená nedostatočným krvným obehom a zlým zásobovaním živinami, ako aj odumretými kožnými bunkami. Proti tomu poslednému pomôže jemný peeling (ale iba vtedy, ak je pokožka neporušená a nie je citlivá). Nedostatočné zásobovanie pokožky by sa malo samozrejme napraviť čo najskôr. Dovtedy je však možné dodávať vitamíny a minerály zvonku. Výbornou je sťahovacia kúra, ktorá zlepšuje regeneráciu pokožky s ampulkami EUBOS COLLAGEN BOOST. Na každodennú starostlivosť je veľmi vhodná kozmetika s termálnou vodou, ktorá je bohatá na minerály ako horčík, vápnik a zinok. 

Vypredané
Zavrieť
Viac info
Náhľad
-3%
Zavrieť

Čistiaca emulzia EUBOS MULTI ACTIVE MOUSSE

12,00
Zavrieť