10 MÝTOV O OCHORENIACH PEČENE: NA ČO SI DAŤ POZOR
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

10 mýtov o ochoreniach pečene

Ochorenie pečene často označujeme ako „tichý“ stav, keďže jeho rôzne formy nemusia mať vôbec žiadne príznaky. V najzávažnejších prípadoch môže ochorenie pečene viesť k cirhóze a rakovine. Tu je 10 najbežnejších mýtov o zdraví a ochoreniach pečene.

1. Mýtus: Chorobu pečene môžem dostať len vtedy, ak nadmerne pijem alkohol alebo užívam drogy.

 Fakt: S ochorením pečene sa môžete už narodiť, nakaziť sa vírusom, vytvoriť si ho tým, čo jete a pijete, alebo byť vystavený toxínom. Alkohol spôsobuje iba jeden z viac ako sto rôznych typov ochorení pečene. Najčastejším ochorením pečene je práveže nealkoholické stukovatenie pečene.

2. Mýtus: Všimol by som si, že niečo nie je v poriadku, keby som mal ochorenie pečene.

Fakt: Ochorenie pečene môžete mať a vôbec o tom nevedieť. Príznaky môžu byť nejasné a ľahko zameniteľné s inými zdravotnými problémami. V niektorých prípadoch nemusíte mať vôbec žiadne príznaky, ale pečeň pritom môže mať značné poškodenie.

Ak sa u vás nejaké príznaky objavia, môžu mať formu únavy, nevoľnosti, tmavého moču, priberanie na váhe, zadržiavanie vody v tele alebo zožltnutia kože a očných bielkov (žltačka).

3. Mýtus: Stukovatenia pečene sa nemusím báť, lebo nie je závažné

Fakt: Pri stukovatení pečene, ako už aj názov napovedá, ide o nahromadenie tuku v pečeni. Mnoho ľudí so stukovatenou pečeňou ani nevie o tom, že tento stav majú. To, že im ich stav nespôsobuje žiadne problémy, však neznamená, že by ho mali ignorovať.

Stukovatená pečeň zvyšuje riziko vážnejších stavov vrátane cirhózy (zjazvenia pečene), ochorenia pečene alebo rakoviny pečene. Hromadenie tuku poškodzuje pečeňové bunky a spôsobuje zápal. Pečeň je jediný orgán v našom tele, ktorý sa dokáže sám regenerovať nahrádzaním starých, poškodených buniek novými. Keď sa pečeň snaží zbaviť sa tuku, hromadí sa v nej zjazvené tkanivo, čo jej sťažuje transport živín po tele a zvyšuje tlak v okolitých žilách.

4. Mýtus: Cirhózu pečene môžem dostať iba keď pijem alkohol.

Fakt: Cirhóza je zjazvenie pečene, ku ktorému môže dôjsť, keď akákoľvek forma ochorenia pečene dosiahne pokročilé štádium. Nesúvisí len s alkoholickým ochorením pečene. Cirhóza sa vyvíja v dôsledku už existujúcich ochorení pečene, ktoré zahŕňajú:

  • Vírusové infekcie spôsobené chronickou vírusovou hepatitídou (typ B a C)
  • Metabolické ochorenie, ako je nedostatok alfa-1 antitrypsínu, galaktozémia a poruchy ukladania glykogénu
  • Dedičné choroby, ako je Wilsonova choroba a hemochromatóza
  • Biliárna cirhóza spôsobená chorobami, ako je primárna biliárna cholangitída (PBC) a primárna sklerotizujúca cholangitída (PSC)
  • Toxická hepatitída spôsobená závažnými reakciami na predpísané lieky alebo dlhodobým vystavením toxínom z prostredia
  • Ochorenie srdca, napríklad kongestívne zlyhanie srdca
  • Chronický alkoholizmus

5. Mýtus: Cirhóza nie je rizikovým faktorom rakoviny pečene.

Fakt: Ľudia trpiaci cirhózou sú vystavení riziku vzniku rakoviny pečene. Päťročná miera prežitia je len 15 percent.

6. Mýtus: Ochorenia pečene sa zisťujú pravidelným krvným testom.

Fakt: Lekári len zriedka predpisujú špecifické krvné testy potrebné na vyhodnotenie funkcie pečene, čo čiastočne vysvetľuje zvyčajne veľmi neskorú diagnózu ochorenia. Základný problém sa nedá zistiť iba prostredníctvom hladín transamináz ako sú AST a ALT. Pacienti by mali byť tiež testovaní na GMT, viazaný bilirubín, voľný bilirubín a ďalšie, ktoré môžu vykazovať známky deštrukcie buniek v pečeni, ako aj alkalické fosfatázy, ktoré môžu odhaliť zníženie sekrécie žlče z pečene.

7. Mýtus: Príznaky demencie sú spôsobené len Alzheimerovou chorobou a postihujú iba starších ľudí.

Fakt: Keď pečeň začne zlyhávať, toxíny sa môžu nahromadiť v mozgu a spôsobiť stav, ktorý sa podobá demencii. Nazýva sa hepatická encefalopatia (HE). HE je zhoršenie funkcie mozgu pozorované u ľudí s akútnym zlyhaním pečene alebo chronickým ochorením pečene.

Symptómy HE zahŕňajú problémy so spánkom v noci, ťažkosti s jasným myslením, slabú koncentráciu, úzkosť, či mentálnu hmlistosť.

8. Mýtus: Transplantácia pečene je liekom na ochorenie pečene.

Fakt: Transplantácia pečene je život zachraňujúca operácia, ktorá nahrádza chorú a zle fungujúcu pečeň buď celou alebo časťou zdravej darovanej pečene. Zatiaľ čo chorý orgán je nahradený zdravou pečeňou, pôvodné ochorenie sa často môže vrátiť a spôsobiť podobné poškodenie pečene. Napríklad transplantácia pečene pre hepatitídu C neodstráni ochorenie. V mnohých prípadoch vírus znovu zasiahne pečeň do jedného roka. Je tiež známe, že autoimunitné ochorenie (PBC, PSC a autoimunitná hepatitída) sa znovu objaví po transplantácii pečene.

9. Mýtus: Úprava stravy mi pri ochorení pečene nepomôže

Fakt: Práve naopak – výživové pokyny pre zdravie pečene sú podobné ako pri obmedzovaní rizikových faktorov súvisiacich so srdcovými chorobami. Inými slovami, červené mäso, plnotučné mliečne výrobky, koláče a pečivo, čokoláda, sladkosti a sladené nápoje by sa mali obmedziť na minimum. Pre zachovanie funkcie pečene uprednostňujte zdravú, vyváženú stravu s množstvom ovocia, zeleniny a bielkovín (biele mäso, ryby, vajcia).

10. Mýtus: Potrebujem pečeň iba prečistiť, aby som ju dostal späť do formy.

Fakt: Pečeň očistiť nepotrebuje – robí to sama. Pekným príkladom je prirovnať ju k mydlu, to tiež nie je potrebné čistiť!

Najlepšie je svoju pečeň ochrániť ešte skôr, než nejaké ochorenie vôbec vznikne. Pokiaľ vám lekár predpísal klasickú liečbu, tak po odsúhlasení ju môžete doplniť ešte svojou doplnkovou liečbou. Tá môže zahŕňať zlepšenie stravovacích návykov, či doplnky výživy.

Liečba ochorení pečene sa roky opiera hlavne o silymarín – extrakt z rastliny Sylibum Mariánum (Ostropestrec mariánsky). Niektoré liečivá obsahujú fosfolipidy ako náhradné diely na výstavbu poškodených buniek pečene.

BERHEPPA prináša lekárom a pacientom dlho očakávanú alternatívu v podobe prírodného hepatoprotektíva berberínu. Berberín viacerými mechanizmami účinku napomáha zlepšovať funkciu pečene, a to hlavne tak, že zasahuje do metabolizmu tukov a cholesterolu a taktiež zabraňuje zápalovému poškodeniu pečene. Pacienti tak dostávajú efektívnu alternatívu prírodného pôvodu a veľkej sily na prekonanie prechodného obdobia poškodenia pečene.