MÝTY A FAKTY O CHOLESTEROLE: ČO BY STE MALI VEDIEŤ
Nakúpte aspoň za 50 eur a doručenie máte zadarmo

Mýty a fakty o cholesterole

Aj vy máte veľa otázok o cholesterole? Čo prezrádzajú vaše hodnoty cholesterolu? Môžu potraviny, ktoré jete, zmeniť hladinu vášho cholesterolu?

V nasledujúcom článku sa dozviete viac o hlavných mýtoch a faktoch o cholesterole. Následne si prosím urobte záväzok ísť na preventívnu prehliadku a nechať si skontrolovať hladinu cholesterolu, ktorá má priamy vplyv na riziko srdcovo-cievnych chorôb.

1. Mýtus: Všetok cholesterol je zlý.

 Fakt: Niektoré typy cholesterolu sú pre naše zdravie nevyhnutné. Telo potrebuje cholesterol na vykonávanie dôležitých úloh, ako je napríklad tvorba hormónov a buniek (cholesterol je prirodzenou zložkou biologických membrán cicavčích buniek a je zodpovedný za tvar bunky). Cholesterol prechádza krvou naviazaný na proteíny nazývané lipoproteíny. Rozoznávame viacero typov lipoproteínov, ktoré prenášajú cholesterol v tele. Medzi najdôležitejšie patria:

  • LDL (lipoproteín s nízkou hustotou), niekedy nazývaný „zlý“ cholesterol, tvorí väčšinu cholesterolu vášho tela. Vysoké hladiny LDL cholesterolu zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb a porážky.
  • HDL (lipoproteín s vysokou hustotou) alebo „dobrý“ cholesterol prenáša cholesterol späť do pečene. Pečeň ho potom vyplaví z tela. Vysoké hladiny HDL cholesterolu môžu znižovať riziko srdcovo-cievnych chorôb.

Keď máme príliš veľa LDL cholesterolu, tento sa môže hromadiť v stenách krvných ciev. Toto nahromadenie sa nazýva aj aterosklerotický plak, ktorý vnútro ciev zužuje a môže obmedziť a prípadne zablokovať prietok krvi do a zo srdca a iných orgánov. Keď je prietok krvi do srdca zablokovaný, hrozí infarkt.

2. Mýtus: Cítil/a by som, že mám vysoký cholesterol

Fakt: Vysoký cholesterol zvyčajne nemá žiadne príznaky. Vôbec nemusíte tušiť, že máte nezdravé hladiny cholesterolu, kým nie je príliš neskoro. Preto je také dôležité nechať si kontrolovať hladinu cholesterolu aspoň každé 2 roky v rámci preventívnych prehliadok.

U niektorých ľudí (s genetickými predispozíciami) sa občas na koži objavia žltkasté výrastky nazývané xantómy. Ide o ložiská bohaté na cholesterol. Práve xantómy tak môžu byť indikáciou vysokej hladiny cholesterolu.

3. Mýtus: Konzumácia potravín s vysokým obsahom cholesterolu mi nezvýši hladinu cholesterolu.

Fakt: Ide o komplikovanú tému. Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu majú zvyčajne aj veľa nasýtených tukov. Nasýtené tuky môžu zvýšiť hladinu cholesterolu, preto je najlepšie vyberať si potraviny s nižším obsahom nasýtených tukov. Potraviny živočíšneho pôvodu, vrátane červeného mäsa, masla a syra, majú veľa nasýtených tukov.

Namiesto toho sa snažte jesť potraviny s dostatkom vlákniny, ako sú zelenina ovocie, ovsené vločky a fazuľa, a zdravé nenasýtené tuky, ako je avokádo, olivový olej a orechy a iné semená.

4. Mýtus: Pre zmenu svojej hladiny cholesterolu nemôžem nič urobiť.

Fakt: Práve naopak, môžete urobiť veľa vecí, aby ste si zlepšili hladinu cholesterolu a udržali ho v zdravom rozmedzí:

  • Nechajte si odmerať cholesterol a druhy lipoproteínov aspoň každé 2 roky.
  • Vyberajte si zdravé jedlá. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov. Vyberajte si potraviny s vysokým obsahom vlákniny a nenasýtených mastných kyselin.
  • Buďte aktívny každý deň, zvýšte fyzickú aktivitu.
  • Nefajčite a nepoužívajte tabakové výrobky. Fajčenie poškodzuje vaše cievy, urýchľuje kôrnatenie tepien a výrazne zvyšuje riziko srdcových chorôb. Ak nefajčíte, nezačínajte.
  • Znížte príjem kuchynskej soli na minimum, snažte sa nesoliť jedlá.
  • Nekonzumujte alkoholické nápoje resp. znížte ich príjem na minimum.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom o spôsoboch, ako riadiť hladinu cholesterolu. Ak vám podávajú nejaké lieky na úpravu cholesterolu, užívajte ich tak, ako vám ich predpísali. Informujte sa, či existujú iné alternatívy na riadenie hladiny cholesterolu.
  • Poznajte svoju rodinnú históriu. Ak majú vaši rodičia alebo iní najbližší rodinní príslušníci vysoký cholesterol, pravdepodobne by ste mali byť testovaní častejšie.

5. Mýtus: Nepotrebujem lieky či prípravky na svoj cholesterol. Cholesterol dokážem zvládnuť stravou a cvičením.

Fakt: Hoci mnohí ľudia môžu dosiahnuť dobrú hladinu cholesterolu výberom zdravých potravín a dostatkom fyzickej aktivity, niektorí ľudia však potrebujú aj lieky na zníženie hladiny cholesterolu. Na kontrolu cholesterolu sa bežne používajú lieky nazývané statíny a ako alternatíva ezetimib. Pre najkomplikovanejších pacientov je vyhradená liečba biologickou liečbou.

Ľudia, ktorí môžu potrebovať statíny alebo iné lieky na kontrolu hladín cholesterolu, zahŕňajú:

  • Ľudia s familiárnou hypercholesterolémiou (FH) resp. s inou genetickou poruchou metabolizmu tukov alebo ľudia s veľmi vysokou hladinou „zlého“ cholesterolu. FH je genetický stav, ktorý spôsobuje veľmi vysoké hladiny LDL („zlého“) cholesterolu už v mladom veku. Ak sa nelieči, hladina cholesterolu sa bude naďalej zhoršovať. To výrazne zvyšuje riziko srdcových chorôb, srdcového infarktu a mozgovej príhody v mladom veku.
  • Ľudia s kardiovaskulárnym ochorením (KVO). Ľudia s KVO už môžu mať zúžené tepny v dôsledku príliš veľkého množstva plaku. Lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, môžu pomôcť znížiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
  • Ľudia s cukrovkou. Cukrovka znižuje hladinu HDL alebo „dobrého“ cholesterolu a zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu. Táto kombinácia zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

K prípravkom, ktoré sa bežne používajú na zníženie hladín cholesterolu viazaným na recept existujú aj alternatívy dostupné v lekárňach bez receptu. Ideálne sú komplexné prípravky, ktoré znižujú rizikové ukazovatele pre zdravé srdce a cievy, znižujú hladinu celkového cholesterolu, triglyceridov a LDL cholesterolu. Sú tiež efektívne v liečbe metabolického syndrómu, znižujú hladinu glukózy, zlepšujú inzulínovú rezistenciu a znižujú hmotnosť a obvod pásu, a teda množstvo viscerálneho tuku.